03
mrt
Geheugentraining "Houd uw brein fit" -- 10 bijeenkomsten MOMENTEEL IS DEZE TRAINING VOL NA AANMELDING WORDT U OP DE RESERVELIJST GEPLAATST
Vaak lijkt het of, naarmate je ouder wordt, jouw geheugen je steeds meer in de steek laat. Veel ouderen gebruiken hun geheugencapaciteit niet optimaal. Je kunt hier zelf veel aan verbeteren. In deze training zullen we gezamenlijk nagaan waarom we zoveel vergeten. De cursus is vooral gericht op het verkrijgen van inzicht in de werking van ons geheugen en hoe we hier gebruik van kunnen maken bij het onthouden. Onthouden gaat namelijk niet vanzelf. Om te onthouden moet je actief bezig zijn met hetgeen je wilt onthouden. Het geheugen verbeteren betekent vaak het veranderen van de gewoontes. Je moet hiervoor openstaan en om op een andere manier naar jouw omgeving te kijken. Bijvoorbeeld:    Welke 2 figuren zie je in deze tekening?   De cursus bestaat uit 10 wekelijkse bijeenkomsten van 2 uur. Elke bijeenkomst is opgebouwd uit een theoretisch deel en oefeningen om de theorie in praktijk te brengen. De training is bedoeld voor mannen en vrouwen vanaf 55 jaar. De training is niet geschikt voor mensen met (beginnende) dementie. Deze gratis cursus wordt gegeven op dinsdagochtend: 3, 10, 17 en 31 maart 7,14 en 28 april 5,12 en 26 mei  2 juni afsluiting  Tijdstip:   10.00 - 12.00 uur Aanmelden is verplicht en kan t/m 23 februari a.s. via AANMELDEN Vol=vol.     Zijn er nog vragen, dan kunt u contact opnemen met Marjon Hermans 06 - 57 55 63 83 / Marjon.Schmeetz@knooppuntinformelezorg.nl  of Betsie Horrichs 06 - 36 56 86 56/ betsie.horrichs@knooppuntinformelezorg.nl      
aanmelden
16
apr
BordjeVol! Zorg je voor een ander, zorg dan ook voor jezelf. Geleen
  Mantelzorgers hebben vaak veel op hun bordje. Soms ligt overbelasting op de loer. BordjeVol Mantelzorg geeft breed inzicht in de zorg gerelateerde taken én alle andere dingen die deel uitmaken van iemands leven. Het is een methode die gemaakt is door WeHelpen en die jou als mantelzorger helpt om keuzes te maken en bijvoorbeeld hulp van anderen in te schakelen. We gaan er gezamenlijk mee aan de slag, waarbij je spelenderwijs inzicht krijgt in je energievreters en energiegevers, welke veranderingen wenselijk zijn en wie daarbij kan helpen. Aanmelden is verplicht en kan t/m 13 april 2026 via  aanmelden Wens je meer informatie over deze bijeenkomst of zijn er nog vragen, bel of mail dan met Kelly Nordhausen 06 - 28 86 78 00, kelly.nordhausen@knooppuntinformelezorg.nl of Betsie Horrichs 06-36 56 86 56,  betsie.horrichs@knooppuntinformelezorg.nl.   
aanmelden

Bereidheid van mantelzorgers kent grenzen

De behoefte aan mantelzorg zal de komende jaren fors toenemen, maar de bereidheid om te zorgen groeit daarin niet mee. Van de Nederlanders die op dit moment (nog) niet zorgen, ervaart 70% restricties om te gaan zorgen voor een ander. Daarnaast is het aandeel dat vindt dat je hulp zoveel mogelijk van je netwerk moet krijgen, fors gedaald. 

De bereidheid van mantelzorgers heeft zijn grens bereikt, concludeert Mezzo naar aanleiding van de vandaag gepresenteerde mantelzorg cijfers uit het rapport Voor Elkaar? van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP).

De Wet Maatschappelijke Ondersteuning 2015 heeft als doel zorg en ondersteuning dichtbij mensen te brengen. Mantelzorgers spelen hierin een cruciale rol. 

Met veel mantelzorgers gaat het goed, maar er is geen voortuitgang geboekt voor de mantelzorgers die de afgelopen jaren de meeste zorg op zich hebben genomen. Het aantal overbelaste mantelzorgers is de afgelopen twee jaar niet significant afgenomen. De manieren om overbelasting tegen te gaan of te voorkomen zijn bij de mantelzorger onbekend, onbereikbaar en komen om andere redenen niet tot stand. 

Bereidheid inzet netwerk fors afgenomen
Op dit moment zijn er voor iedere 85-plusser in potentie 13 mantelzorgers beschikbaar. Als gevolg van de vergrijzing zullen dit er in 2040 nog maar 5 zijn. Onder de huidige omstandigheden zit er geen grote groei meer in het aantal mantelzorgers dat zich wil en kan inzetten voor een ander. Van de mensen die nu nog niet zorgen heeft 70% geen tijd of ondervindt zelf gezondheidsproblemen. 

Daarnaast is het aandeel dat vindt dat je hulp zoveel mogelijk van je netwerk moet krijgen fors gedaald; van 41% (2010) naar 23% (2016). Dit is een zorgwekkende ontwikkeling aldus de belangenvereniging voor mantelzorgers. 

‘Willen we als samenleving in de toekomst kunnen blijven bouwen op mantelzorgers dan moeten we mantelzorgers serieus nemen in plaats van onszelf rijk te rekenen met het idee dat de mantelzorger het wel doet,’ aldus Liesbeth Hoogendijk, directeur Mezzo. 

Wat moet er gebeuren?
Mantelzorgers geven aan dat ze wel willen helpen maar dat hier ook een grens aan zit; dat dit niet teveel moet zijn en dat deze hulp vooral aanvullend moet zijn. 

Hoogendijk: ‘Hieruit blijkt dat mensen willen zorgen op een manier die bij hun eigen leven past en die haalbaar is.’ 

Volgens Mezzo moet het volgende gebeuren: 

  • Bewustwordingscampagne voor ondersteuning mantelzorgers nu uitvoeren. (motie Ellemeet, juni 2017)
  • Mantelzorgers niet langer tegenwerken in huidige wet- en regelgeving www.mezzo.nl/belemmering.
  • Voor wie wil een cliëntondersteuner die adviseert, begeleidt en regeldruk verlaagt.
  • Respijtzorg ruimhartig toekennen, zeker voor groepen die hoge belasting ervaren.
  • Sterkere positie voor huisarts en Steunpunt Mantelzorg.
  • Meer mantelzorgvriendelijke werkgevers zodat werk en mantelzorg beter te combineren is.

Meer informatie

Bron: Mezzo